नृत्य ज्ञान सिके कलाकारले | Naya Bikalpa
February 7, 2023, Tuesday

नृत्य ज्ञान सिके कलाकारले

काठमाडौं । नेपालका अग्रज देखि तन्नेरीसम्म कलाकारले नृत्यज्ञान हाँसिल गरेका छन् । नेपालसङ्गीततथा नाटय प्रज्ञा प्रतिष्ठान, नृत्य बिभागद्धारा आयोजित नेपाली नृत्यकलाको सैद्धान्तिक स्वरुपबारे कार्यशालागोष्ठीमा कलाकारहरुले नृत्य सम्बन्धि ज्ञान सिकेका हुन् । नृत्य बिभागप्रमुख माधब प्रधानको सभापतित्वमा सपन्न उक्त कार्यशालामाप्रा. डा. मोतिलाल पराजुलीले कार्यपत्रप्रस्तुत गरेका थिए । प्रदर्शनकारी कला नृत्यको सैद्धान्तिक स्वरुपविषयक कार्यपत्र प्रस्तुतगर्दै पराजुलीले नेपालीलोक नृत्यहरुमा सैद्धान्तिक आधारहरु रहेकोले यसबारे अध्ययन अनुसन्धान गर्नु पर्नेमा जोड दिए । उक्तकार्यपत्रमाथि नृत्यसम्बन्धी विज्ञ हनीश्रेष्ठले टिप्पणी गरेकी थिईन् । सोक कार्यपत्रमा नृत्यबारे महत्वपूर्ण कुरा समेटिएको उनले बताईन् ।
नृत्य निर्देशकहरुभुवनश्रेष्ठ, मिलनमोक्तान,प्रदिपबमजन, रामजीथापाले गोष्ठीको महत्व र नृत्यमा सैद्धान्तिक स्वरुपबारे प्रकाश पारे । कार्यशालामासाधनाकला केन्द्र, त्रिकाल आर्ट सेन्टर, मधुरिमा नेपाल, संस्कृतिकअध्ययनमञ्च, आस्थाकला केन्द्र, जनसांस्कृतिकमहासंघ, जनसंस्कृति नेपाल, सांस्कृतिक संस्थानलगायत, विश्वविद्यालय तथा नृत्यसम्बन्धी अध्यापन हुने विद्यालयहरुबाट नृत्य विषयका विद्यार्थीहरुको सहभागिता रहेको थियो । उक्त कार्यशालामा भैरवकाली नृत्य, मञ्जुश्री नृत्यहरु समेत प्रस्तुत गरिएको थियो । कार्यक्रममा प्राज्ञ नारायणदेवी प्रधानले धन्यबाद ज्ञापन गरिन् । नृत्य निर्देशक र नृत्य कलाकारहरुको उल्लेख्य उपस्थितिमा थियो ।

सम्बन्धित समाचार

पनौतीमा पुसदेखि प्याराग्लाइडिङ
पनौतीमा पुसदेखि प्याराग्लाइडिङ
  • २०७४ मंसिर ४, ०९: ५०

काभ्रे । पनौती नगरस्थित कुशादेवी क्षेत्रमा आउँदो पुसदेखि प्याराग्लाइडिङ सञ्चालन हुने भएको छ । संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्डयन मन्त्रालयले...

मनिषा कोइरालाले आज वसन्तपुर डबलीमा सम्बाेधन गर्दै
मनिषा कोइरालाले आज वसन्तपुर डबलीमा सम्बाेधन गर्दै
  • २०७४ मंसिर ४, ०९: ५०

काठमाडौं । राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टीले आज काठमाडौंको वसन्तपुर डबलीमा चुनावी सभा गर्दैछ । दिउँसो १ बजे हुने सभामा अध्यक्ष राजेन्द्र...

सुर्खेतमा चलचित्र महोत्सव
सुर्खेतमा चलचित्र महोत्सव
  • २०७४ मंसिर ४, ०९: ५०

सुर्खेत । युरोपियन युनियनको प्रतिनिधिमण्डलले पहिलोपटक सुर्खेतमा आयोजना गरेको ११औँ संस्करणको नेपाल–युरोपियन युनियन चलचित्र महोत्सव जारी छ ।कात्तिक १९ गतेदेखि...