राजकीय सम्मान दिएर एलिजाबेथको अन्त्येष्टि, समाधिस्थमा लाखाैं सहभागि | Naya Bikalpa
September 29, 2022, Thursday

राजकीय सम्मान दिएर एलिजाबेथको अन्त्येष्टि, समाधिस्थमा लाखाैं सहभागि

एजेन्सी । बेलायतमा सबैभन्दा बढी शासन गरेकी महारानी एलिजाबेथ द्वितीयको राजकीय सम्मानका साथ अन्त्येष्टि गरिएको छ । लन्डनको वेस्टमिन्स्टर आबीमा राजपरिवारका सदस्य, देशका पूर्वप्रधानमन्त्रीसहित विभिन्न मुलुकका राष्ट्रप्रमुख तथा कूटनीतिक प्रतिनिधिको उपस्थितिमा अन्त्येष्टि गरिएको हो ।

अन्त्येष्टि समारोहपछि महारानीको शवलाई पश्चिम लन्डनस्थित विन्ड्सर क्यासलमा पुर्‍याएर समाधिस्थ गरिएको छ । विन्ड्सरस्थित किङ जोर्ज सिक्स्थ मेमोरिअल च्यापलमा महारानीका पति फिलिपसँगै उनको समाधिस्थ गरिएको हो । अन्त्येष्टि पूर्वमहारानीको शवपेटिकालाई बेलायती सेनाको गन क्यारेजमा राखेर वेस्टमिन्स्टर आबीमा ल्याइएको थियो ।

शवपेटिकाको अगाडि बेलायती सेनाका स्कटिस तथा आइरिश रेजिमेन्टहरू, ब्रिगेड अफ गोर्खाज र रोयल एयर फोर्सका सैनिक परम्परागत बाजा बजाउँदै परेडमा सहभागि भएका थिए । राजा चाल्र्स तृतीयसहित राजपरिवारका सदस्यहरू शवपेटिकालाई पछ्याउँदै हिँडेरै अन्त्येष्टिस्थल पुगेका थिए ।

अन्त्येष्टि समारोहमा विश्वका विभिन्न सय बढी मुलुकका राष्ट्रप्रमुखसहित ५ सय उच्चपदस्थ विदेशी पाहुनाहरूको सहभागिता रहेको थियो । अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेन, चिनियाँ उपराष्ट्रपति वांग क्युशान, भारतीय राष्ट्रपति द्रौपदी मुर्मुदेखि क्यानडा, अष्ट्रेलिया र न्युजिल्यान्डका प्रधानमन्त्री साथै फ्रान्सेली राष्ट्रपतिसम्मका विश्वका प्रमुख नेताहरू महारानीको अन्त्येष्टिमा सहभागी भएका थिए ।

नर्वे, स्वीडेन, नेदरल्यान्ड, बेल्जियम, स्पेन, जापानलगायतका मुलुकबाट राजारानी तथा राजपरिवारका सदस्यहरू पनि उपस्थित थिए । नेपालको प्रतिनिधित्व परराष्ट्रमन्त्री डाक्टर नारायण खड्काले गरेका थिए ।

इतिहासमै सबैभन्दा धेरै विश्व नेताहरू लन्डनमा भेला भएको महारानीको ऐतिहासिक अन्त्येष्टि समारोहमा रुस, बेलारुस, म्यानमार, सिरिया, भेनेजुएला, अफगानिस्तानजस्ता केही मुलुकलाई भने निमन्त्रणा गरिएको थिएन । उत्तर कोरियामा भने राष्ट्रप्रमुखलाई नभई कूटनीतिक प्रतिनिधिलाई मात्रै निम्त्याइएको थियो ।

अन्त्येष्टि समारोह पूरा हुनुपूर्व रानीका पाइपरबाट राष्ट्रिय गानको धुन प्रस्तुत भएको थियो भने देशैभर दुई मिनेटसम्म मौनधारण गरिएको थियो ।

सम्बन्धित समाचार

फ्लोरिडामा शक्तिशाली तुफान
फ्लोरिडामा शक्तिशाली तुफान
  • २०७९ आश्विन ४, ०७: ०१

एजेन्सी । अमेरिकाको फ्लोरिडा राज्यस्थित दक्षिण–पश्चिमी तटमा शक्तिशाली तुफान इयानको प्रकोप देखिएको छ।इयानको कारण भारी वर्षा र बाढी आएको छ...

कांग्रेसले प्रतिनिधिसभामा ८६ सिट पाउने्
कांग्रेसले प्रतिनिधिसभामा ८६ सिट पाउने्
  • २०७९ आश्विन ४, ०७: ०१

काठमाडौं । नेपाली काँग्रेसले प्रतिनिधिसभामा गठबन्धनबाट ८६ सिट पाउने भएको छ । सत्ता गठबन्धनको बसेको बैठकमा कांग्रेसले ८६ सिट पाउने...

नक्कली प्रहरी द्वारा ललितपुरको एक घरमा लुटपाट
नक्कली प्रहरी द्वारा ललितपुरको एक घरमा लुटपाट
  • २०७९ आश्विन ४, ०७: ०१

काठमाण्डौ । महालक्ष्मी नगरपालिका–८ लुभुको चसी टोलमा रहेको विष्णुकुमारी गोलेको घरमा लुटपाट भएको हो । आफूहरु प्रहरी भएको र सुरक्षा...