चार नेपाली चलचित्र जुध्दा सबै असफल | Naya Bikalpa
February 7, 2023, Tuesday

चार नेपाली चलचित्र जुध्दा सबै असफल

काठमाडौं । आफ्नो चलचित्र राम्रो र बलियो छ भन्ने अहमताले यो साता चार ओटा चलचित्रका निर्माता डुबेका छन् । मुलत नेपालमा एक साथ चारओटा चलचित्र रिलिज हुन छाडेको निकै भएको थियो । तर कुनै चाड पर्व नभएको अबस्थामा शुक्रबारबाट एक साथ चार ओटा नेपाली चलचित्र प्रदर्शन गर्दा चार ओटा मध्य तीन ओटा नराम्ररी असफल भएका छन् । एउटा चलचित्रले सामान्य व्यापार गरेको छ । शुक्रबारबाट बसन्त निरौला निर्देशित ‘मेला’, शँकर कार्की निर्देशित ‘रोमियो’ साम्तेन भुटिया निर्देशित ‘तान्द्रो’ र एनबी महर्जन निर्देशित ‘सकस’ प्रदर्शनीमा आएको हो । ती चार मध्य मेला बाहेका बाँकी तीन ओटा फिल्म पूर्ण असफल भए । एउटा मेलाले मात्र आसा लाग्दा व्यापार गरेको छ ।
निर्माता हरि पन्तको चलचित्र मेला मुलुकका ५० ओटा सिनेमा हलबाट प्रदर्शनमा आयो । यो चलचित्रले शुक्रबार राजधानी र मोफसलमा ठिकै व्यापार ग¥यो । शनिबार यो चलचित्रले काठमाडौंको गोपी, गुण, अष्टनारायण, बाराही, कलँकी लगायतका हलमा राम्रो व्यापार ग¥यो । यदी अरु तीन ओटा सिनेमा नजुधेको भए यो चलचित्रले राम्रो व्यापार गर्ने थियो । प्रेम कथामा आधारित यो चलचित्रमा सलोन बस्नेत, आमेश भण्डारी, अशिष्मा नकर्मीको अभिनयलाई दर्शकले रुचाएका छन् । यो चलचित्र धेरै राम्रो भने हैन । रिलिज भएका बाँकी तीन चलचित्र भन्दा केही मात्रामा मेलालाई राम्रो मानिएको हो ।
चलचित्र रोमियो पनि प्रेमकथामा आधारित रहेको थियो । यो चलचित्रलाई निर्माता एवं अभिनेता हसन राजा खानले निर्माण गरेका हुन् । यसअघि अलबिदा निर्माण गरेका हसनराजाले पहिलो जस्तै यो दोस्रो चलचित्रबाट पनि लगानी डुवाएका छन् । उनका अनुसार मुलुका चार दर्जन सिनेमा हलबाट रोमियो प्रदर्शनमा आएको हो । तर हलमा दर्शकको अक्युपेन्सी छैन । यो चलचित्रमा हसनराजा खानसँगै ओसिमा बानु, निशा अधिकारी, मेलिना मानन्धर, रुपा राना सहितको अभिनय रहेको छ । हसन र ओलिमा दुबैको अभिनय फिल्ममा कमसल मानिएको छ । भारतको मुम्बईबाट फिल्म निर्देशक सिकेर आएका भनिएका शँकर कार्कीको काममा दम देखिएन । उनको निर्देशन सामान्य भन्दा माथि देखिएन ।
मेला र रोमियोको तुलनामा तान्द्रोले निकै कम हल पाएको छ । पाँच वर्ष अघि छायाँकन गरिएको यो चलचित्र एक दशक लामो माओबादी जनयुद्धमा केन्द्रित छ । यो फिल्म हेर्दा दर्शकलाई एक दशकसम्म चलेको माओबादी जनयुद्धको धङधङीको याद दिलायो । फिल्म युद्ध भन्दा बढी नाटकीय भएको टिप्पणी दर्शकबाट तान्द्रोले खेप्यो । रामबाबु गुरुङ र निश्चल बस्नेतले निर्माण गरेको यो चलचित्रमा दयाहाङ राई, बुद्धी तामाङ, सरिता गिरी, रामबाबु गुरुङ, राजन खतिवडा सहितका रँगमञ्चका कलाकारको अभिनय थियो । उनीहरुको अभिनयले दर्शकलाई हलसम्म तान्न सकेन ।
यस्तै चलचित्र सकस काठमाडौं लगायतका महानगरमा हुने गुन्डागर्दीमा केन्द्रित रहेको निर्माण गरी हलसम्म ल्याईयो । यो साता प्रदर्शनमा आएका चार फिल्म मध्य सबै पनि कमजोर सिनेमाको रुपमा दर्शकले सकसलाई लिए । यो फिल्म पनि आधा दशक अघि निर्माण गरिएको थियो । प्रदर्शनमा यसलाई बल्ल ल्याईयो । यसलाई खलनायक सुन्दर श्रेष्ठले निर्माण गरेका हुन् । यो चलचित्र एक्सन प्रधान रहेको सुन्दरको भनाई छ । जसमा सुन्दरसँगै सुष्मा कार्की, महिमा श्रेष्ठ लगायतको अभिनय छ । उनीहरुको अभिनयले दर्शकलाई हलसम्म तान्न सकेन ।
यसरी एक साथ चार ओटा फिल्म रिलिज गर्न थालिएपछि निर्माता संघको ध्यान यसतर्फ गएको छ । अब सातामा दुई ओटा भन्दा बढी चलचित्र प्रदर्शन गर्न नपाउने नियम संघले ल्याउने अध्यक्ष आकाश अधिकारीले बताए । तर उनको नियमलाई निर्माताले मान्ने हुन की हैनन्, त्यो हेर्न बाँकी छ ।

सम्बन्धित समाचार

पनौतीमा पुसदेखि प्याराग्लाइडिङ
पनौतीमा पुसदेखि प्याराग्लाइडिङ
  • २०७४ कार्तिक २७, ०९: ४१

काभ्रे । पनौती नगरस्थित कुशादेवी क्षेत्रमा आउँदो पुसदेखि प्याराग्लाइडिङ सञ्चालन हुने भएको छ । संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्डयन मन्त्रालयले...

मनिषा कोइरालाले आज वसन्तपुर डबलीमा सम्बाेधन गर्दै
मनिषा कोइरालाले आज वसन्तपुर डबलीमा सम्बाेधन गर्दै
  • २०७४ कार्तिक २७, ०९: ४१

काठमाडौं । राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टीले आज काठमाडौंको वसन्तपुर डबलीमा चुनावी सभा गर्दैछ । दिउँसो १ बजे हुने सभामा अध्यक्ष राजेन्द्र...

सुर्खेतमा चलचित्र महोत्सव
सुर्खेतमा चलचित्र महोत्सव
  • २०७४ कार्तिक २७, ०९: ४१

सुर्खेत । युरोपियन युनियनको प्रतिनिधिमण्डलले पहिलोपटक सुर्खेतमा आयोजना गरेको ११औँ संस्करणको नेपाल–युरोपियन युनियन चलचित्र महोत्सव जारी छ ।कात्तिक १९ गतेदेखि...