सभामुख सत्ताको छायाँ कि संसदको अभिभावक? – Naya Bikalpa
May 24, 2024, Friday

सभामुख सत्ताको छायाँ कि संसदको अभिभावक?

संघीय संसदका सभामुख देवराज घिमिरेको भूमिका व्यवस्थापिका संसदको अभिभावकभन्दा सत्तारुढ दल नेकपा एमालेको छायाँको रुपमा भूमिका निर्वाह गरिरहेका छन् । उनको भूमिका वारम्बार बिबादमा पर्नुको पछि उनको निर्णय क्षमता र दलिय आवद्धताको प्रभाव नै हो । नेकपा एमाले प्रमुख प्रतिपक्षमा हुँदा प्रतिपक्षी दलका नेतालाई बोल्न दिएर सत्तारुढ दलका सांसदलाई बोल्न नदिने, वोल्न दिए पनि छोटो समय मात्र दिने र दलिय हैसियतको आधारमा समय निर्धारण गर्नुभन्दा तजविजी अधिकार प्रयोग गर्ने गरेका छन् । उनको भूमिकालाई लिएर वैशाख २८ गते प्रतिनिधि सभाको बैठकमा सांसद गगन थापाको गतिलो जवाफ खान पुगे ।

सहकारी पीडितको पक्षमा र सहकारी पीडकको रुपमा गृहमन्त्री लामिछानेविरुद्ध आरोपहरु आएपछि छानबिनको माग गरिरहेको कांग्रेसको मागलाई नजरअन्दाज गरी संसदका कार्यसूची जबर्जस्ती बढाउन खोज्ने र आकश्मिक समयमा बोल्न खोज्ने संसदको सबैभन्दा ठूलो दल नेपाली कांग्रेसका महामन्त्री समेत रहेका सांसद गगन थापालाई तीन मिनेटमा आफ्नो भनाई राख्न निर्देशन दिए पछि उनको पक्षपातपूर्ण व्यवहार प्रष्ट भएको हो । त्यसपछि थापाले आफू सार्वभौम नागरिकले चुनेको जनप्रतिनि भएकाले कसैको निगाहमा नभएर बोल्न पाउने अधिकारको प्रयोग गर्ने भनेर जवाफ दिएका थिए । कांग्रेस संसदीय दलको बैठकमा समेत महामन्त्री थापाले सभामुख देवराज घिमिरेको भूमिका र सरकारको रवैया गलत र प्रतिपक्षीको मागलाई पेलेरै अघि बढ्ने नियतको भएको निष्कर्ष सुनाएका थिए ।

शुक्रबार बसेको प्रतिनिधिसभाको बैठकमा सभामुख देवराज घिमिरेले सरकारलाई सहज हुने र प्रतिपक्षलाई असहयोग गर्ने गरी गृहमन्त्री लामिछानेले बोलेपछि कांग्रेसका सांसदले बोल्न पाउनु पर्ने प्रस्तावलाई अश्विकार गर्दा सरकार अप्ठ्यारोमा परेको थियो ।

संसदको दोश्रो वैठक बस्नुअघिको कार्यव्यवस्था परामर्श समितिको बैठकमा समेत सभामुखले गृहमन्त्री लामिछाने बोलेपछि प्रमुख प्रतिपक्षी दललाई बोल्न नदिने निरंकुस र एकपक्षिय नीति लिएका थिए । लामिछानेलाई बोल्न दिन कांग्रेस लचिलो बनेको अवस्थामा सभामुखले कांग्रेसलाई भने लामिछानेपछि बोल्न नदिने अडान लिएका कारण संसद बैठक अबरुद्ध भएको थियो । प्रधानमन्त्री दाहाल र गृहमन्त्री लामिछानेको भन्दा पनि एमाले अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीको इसारा बमोजिम सभामुख घिमिरले लामिछानेपछि कांग्रेसलाई बोल्न दिँदा पोल खुल्ने र ढाँटेको काट्टे नमिल्ने हुँदा समस्या पर्ने भन्दै कांग्रेसलाई बोल्न नदिनु भन्ने सुझाव दिएको स्रोतले बतायो । स्मरिणय छ, सभामुख भएका घिमिरे संसदको दोश्रो ठूलो दल एमाले संसदीय दलका नेता केपी शर्मा ओलीले बोलाएमा उनको निवास गएर सभामुखको प्रतिष्ठा र गरिमालाई धब्बा लगाइ सकेका छन् । नयाँ विकल्प साप्ताहिकबाट

सम्बन्धित समाचार

सभामुख घिमिरेविरुद्ध महाअभियोग ल्याउने काँग्रेसको चेतावनी
सभामुख घिमिरेविरुद्ध महाअभियोग ल्याउने काँग्रेसको चेतावनी
  • २०८१ बैशाख ३१, १३: ५२

काठमाडौं। प्रमुख विपक्षी नेपाली काँग्रेसले सभामुख देवराज घिमिरेविरुद्ध महाअभियोग लगाउने चेतावनी दिएको छ। पार्टीभित्र र विपक्षी दलहरूको बैठकमा सभामुखलाई महाअभियोग...

सहकारी पीडितले सम्झौता कार्यान्वयन नभएको भन्दै शुरु गरे आन्दोलन
सहकारी पीडितले सम्झौता कार्यान्वयन नभएको भन्दै शुरु गरे आन्दोलन
  • २०८१ बैशाख ३१, १३: ५२

काठमाडौ। आफूहरुले जग्म्मा गरेको बचत फिर्ताका लागि नेपाल सरकारले गरेका सम्झौताहरू कार्यान्वयन नभएको भन्दै सहकारी पीडितहरूले राजधानीमा आन्दोलन शुरु गरेका...

यो वर्ष सगरमाथा आरोहण गर्नेमध्ये पाँचको मृत्यु
यो वर्ष सगरमाथा आरोहण गर्नेमध्ये पाँचको मृत्यु
  • २०८१ बैशाख ३१, १३: ५२

काठमाडौं। यस वर्षको सगरमाथा आरोहणका क्रममा अहिलेसम्म पाँच जनाको मृत्यु भएको छ। पर्यटन विभागले बिहीबार साँझ सार्वजनिक गरेको विवरणअनुसार नेपाली...