कोरोनाको महामारीबाट सचेत बनौं – Naya Bikalpa
July 24, 2024, Wednesday

कोरोनाको महामारीबाट सचेत बनौं


दुई वर्षअघि छिमेकी मुलुक चीनबाट फैलिएको ‘कोभिड १९’ को संक्रमणबाट विश्व मानवजगत नै अछुतो रहन सकेन । यसले विश्वभर पारेको मानवीय क्षतिका अतिरिक्त आर्थिक, सामाजिक र पारिवारिक अनि मनोबैज्ञानिक असरले समाज प्रभावित भइरहेको बेला यो महामारीले पुन विकाराल रुप लिन लागेको छ ।

चीन र भारतमा देखिएको कोरोना भाइरसको नयाँ भेरियन्टले विश्वका शक्ति सम्पन्न राष्ट्रहरुलाई पनि तर्साईरहेको छ । विश्व स्वाथ्य संगठनले समेत कोरोना महामारीको सम्भावना अझै वाँकी रहेको भन्दै विश्वभरका मुलुकलाई सचेत रहन सुझाव दिइरहेको छ ।

महामारीको प्रकोप फैलिएपछि राज्यले नियन्त्रणका लागि गरेका प्रयासहरु निकै महङ्गो, झन्जटिलो र कठीन हुन्छ । त्यसैले विश्व स्वास्थ्य संगठनले कोरानाको महामारी फैलिनु अघि नै यसलाई नियन्त्रणको लागि गरिएका प्रयासहरु महामारी फैलिएपछिको अवस्थामा भन्दा निकै असरदार र उपयोगी हुन सक्छन भनेर सम्झाई रहेको छ ।

स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयले समेत छिमेकी मुलुक चीन र भारतमा देखिएको ‘बी एफ ७’ नामक कोरोनाको प्रजातिको नयाँ भेरियन्ट चाँडै नै अरु मानिसमा सार्ने खालको रहेको जनाएको छ । मन्त्रालयको इपिडिमियोलोजी तथा सरुवा रोग नियन्त्रण महाशाखाको अध्ययन अनुसार कोरोना भाइरसको अन्य प्रजाति भन्दा ‘बी एफ ७’ तीनदेखि चार गुणासम्म संक्रमण सार्ने गरेको छ ।

चीन र भारत जस्ता विश्वकै धेरै जनसख्या भएका मुलुकमा यो भेरियन्ट देखिएपछि यसको असर नेपालमा प्रत्यक्ष पर्ने सम्भावना बढेर गएको छ । यो भेरियन्ट भारतमा देखिनुले नेपाली नागरिक सचेत र सतर्क हुनु अनिवार्य छ । नेपालसँग भारतको खुल्ला सीमा हुनु, दुबै देशका नागरिकबीचको ऐतिहासिक, सामाजिक, पारिवारिक र आर्थिक सम्वन्धका कारण भारतमा यसको संक्रमण देखिनु नेपालको लागि चिन्ताको विषय हो ।

नेपालमा एक महिनामा विभिन्न ठाउँमा गरिएको भाइरस नमुना परिक्षणबाट नेपालमा त्यस्तो भेरियन्ट हाललाई देखिएको छैन । तर पुस ११ गते नेपालमा एक जनालाई यो संक्रमण देखिएसँगै स्वास्थ्य तथा जनसख्या मन्त्रालयले सतर्कताको लागि आमनागरिक राज्यको ध्यानाकर्षण गराएको छ ।

यस्तो महामारीबाट समयमै बच्न र सतर्कता अपनाउन सरकारले नेपाल र भारतका सीमा, अन्तराष्ट्रिय विमानस्थलबाट नेपाल प्रवेश गर्ने व्यक्तिको ज्वरो नाप्ने र शंकास्पद व्यक्तिको एन्टिजेन्ट परिक्षण र जीन सिक्वेन्सिङ गर्ने कार्यलाई अनिवार्य गर्नु पर्ने देखिन्छ । यसको लागि सिंगो राज्यको ध्यान जान जरुरी छ भने सचेतना र जागरणको अभियानलाई राज्य, गैरसकारी संस्थाहरुले द्रूत गतिमा संचालन गर्नु पर्ने देखिन्छ ।

सम्बन्धित समाचार

विराट नर्सिङ होममा भर्ना भएका हरिवंश भन्छन्, ‘मेरो अवस्था सामान्य छ’
विराट नर्सिङ होममा भर्ना भएका हरिवंश भन्छन्, ‘मेरो अवस्था सामान्य छ’
  • २०७९ पुष १८, १६: १३

विराटनगर। नाकबाट रक्तश्राव भएपछि यहाँको विराट नसिंङ होममा भर्ना भएका लोकप्रिय हाँस्य कलाकार हरिवंश आचार्यले आफ्नो अवस्था सामान्य रहेको जनाएका...

स्वाथ्यमन्त्री पौडेलले दिए ‘अस्पतालमा दुई सिफ्ट ओपीडी चलाउन निर्देशन’
स्वाथ्यमन्त्री पौडेलले दिए ‘अस्पतालमा दुई सिफ्ट ओपीडी चलाउन निर्देशन’
  • २०७९ पुष १८, १६: १३

काठमाडौं। स्वास्थ्य तथा जनसंख्यामन्त्री प्रदीप पौडेलले अस्पतालमा दुई सिफ्ट ओपीडी चलाउन निर्देशन दिएका छन्। मन्त्रालयका कर्मचारी र अस्पताल प्रमुखहरुसँग छलफलमा...

अमेरिकी राष्ट्रपति बाइडेनलाई कोरोना संक्रमण
अमेरिकी राष्ट्रपति बाइडेनलाई कोरोना संक्रमण
  • २०७९ पुष १८, १६: १३

काठमाडौं। अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनमा कोरोना संक्रमण देखिएको छ। लस भेगासमा युनिडोस सम्मेलनमा भाषण गर्नु अघि उनको कोविडको लागि परीक्षण...