संगीतकार सन्तोषको फरैना सार्वजनिक – Naya Bikalpa
June 1, 2023, Thursday

संगीतकार सन्तोषको फरैना सार्वजनिक

काठमाडौं । संगीतकार सन्तोष श्रेष्ठको ‘फरैना’ उपन्यास सार्वजनिक भएको छ । काठमाडौंमा एक कार्यक्रमको आयोजना गरी उपन्यास सार्वजनिक गरिएको हो । गिनिज बुक अफ वल्र्ड रेकर्ड होल्डर श्रेष्ठले लामो समयदेखि सांगीतिक क्षेत्रमा लागेपनि उनको यो पहिलो उपन्यास कृति हो ।

थारु समुदायका महिलाले भोग्नु परेको समस्यालाई केन्द्रमा राखेर लेखिएको फरैना पढ्दा आफू निकै भावुक भएको र पढ्दा पढ्दै भक्कानिएर रोएको सांसद शान्ता चौधरीले सुनाइन् । उनले भनिन, ‘उपन्यास पढ्दै गर्दा मैले हरफ हरफमा आफ्नै चित्र भेटें’ र पढ्दा पढ्दा निरन्तर आँखाबाट आँसु बगिरह्यो ।’

उपन्यासमा मानवीय संवेदना र प्रकृतिको सुन्दर चित्रण गरिएको भन्दै गीतकार कृष्णहरि बरालले उपन्यासका सुन्दर पक्षको वर्णन गरे । त्यस्तै नायक राजेश हमालले मान्छेका हरेक संवेदनाहरूको चित्रण यस उपन्यसामा गरिएको बताए । फरैनाको प्रसंसा गर्दै उनले भने, ‘संवेदनालाई सरलीकरण गरिएको सुन्दर नमुना नै यस उपन्यासको विशेषता हो ।’

आफ्नो पारिवारिक सम्वन्ध थारु समुदायमा रहेको भन्दै हमालले थारुसमुुदायका महिलाको पीडा आफ्नो पीडा भएको सुनाए । त्यस्तै संविधानविद् भिमार्जुन आचार्यले श्रेष्ठको उपन्यासको बनोट र बनोट लोभलाग्दो भएको टिप्पणी गरे । लेखक सन्तोषले उपन्यासलाई आफ्नो संवेदनाको प्रतिरुपका रुपमा अर्थ्याए ।

उनले भने, ‘मेरो मानसपटलमा लामो समयदेखि सलबलाएको चेतनाले आख्यानको यो आकार ग्रहण गरेको छ, लकडाउनको समयले यो उपन्यास जन्मेको हो ।’ इन्डिगो इन्कबाट प्रकाशित यो उपन्यासको मूल्य ३९९ रुपैयाँ राखिएको भएपनि कार्यक्रममा छुटसहित ३०० मा वितरण भएको थियो ।

सम्बन्धित समाचार

उर्जा, भौतिक पूर्वाधार, संस्कृति र वाणिज्यको विषयमा महत्वपूर्ण छलफल–मोदी
उर्जा, भौतिक पूर्वाधार, संस्कृति र वाणिज्यको विषयमा महत्वपूर्ण छलफल–मोदी
  • २०७९ भाद्र २५, ०७: १०

काठमाडौं । भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र दामोदरदास मोदीले नेपालका प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ र आफूबीच वाणिज्य, उर्जा, संस्कृति र भौतिक पूर्वाधार...

प्रधानमन्त्री दाहाल र भारतीय राष्ट्रपति द्रोपदी मुर्मुबीच शिष्टाचार भेटवार्ता
प्रधानमन्त्री दाहाल र भारतीय राष्ट्रपति द्रोपदी मुर्मुबीच शिष्टाचार भेटवार्ता
  • २०७९ भाद्र २५, ०७: १०

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले भारतका राष्ट्रपति द्रौपदी मुर्मुसँग शिष्टाचार भेटवार्ता गरेका छन् । नयाँ दिल्लीस्थित राष्ट्रपति कार्यालयमा प्रधानमन्त्री...

राष्ट्रपति पौडेलद्वारा प्रमाणीकरण नागरिकता विधेयकविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट
राष्ट्रपति पौडेलद्वारा प्रमाणीकरण नागरिकता विधेयकविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट
  • २०७९ भाद्र २५, ०७: १०

काठमाडौं । नागरिकता विधेयक प्रमाणिकरणको विरोधमा सर्वोच्च अदालतमा रिट परेको छ । राष्ट्रपति रामचन्द्र पौडेलले निष्क्रिय अवस्थामा रहेको नागरिकता विधेयक...